Szkoła promująca zdrowie

Czym jest: Szkoła Promująca Zdrowie?

JAK POWSTAŁ PROGRAM:  SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE ?

LOGO  SZKOŁY  PROMUJĄCEJ  ZDROWIE

Program Szkoła Promująca Zdrowie (SzPZ) realizowany jest w Polsce od 1991 r. Popularyzację idei SzPZ rozpoczęto od trzyletniego projektu pilotażowego (1992-1995) pn.: „Szkoła Promująca Zdrowie”, zainicjowanego przez WHO/EURO, realizowanego pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej. Projekt ten spowodował oddolne działania (ruch) szkół, zgodne ze strategią opracowaną w 14 tzw. szkołach projektowych oraz tworzenie sieci szkół promujących zdrowie na różnych poziomach. Pierwszą sieć utworzono w 1992 r. w b. woj. ciechanowskim.

Program ten rozwijany był w Polsce w ramach Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie (ESSzPZ), utworzonej w 1992 r., od 1 stycznia 2008 r. w Europejskiej Sieci Szkół dla Zdrowia w Europie – SHE, w wyniku porozumienia WHO/EURO, Rady Europy i Komisji Europejskiej. Polska została członkiem tej sieci w grupie pierwszych ośmiu krajów.

W ramach upowszechniania programu stworzono strukturę wspierającą rozwój sieci SzPZ − utworzono Zespół ds. Promocji Zdrowia w Szkole, powołano Krajowego Koordynatora ds. promocji zdrowia w szkole oraz wojewódzkich koordynatorów. Aktualnie we wszystkich województwach istnieją sieci szkół, utworzone w celu łatwiejszego koordynowania i skuteczniejszego wspierania pracy szkół.

KONCEPCJA SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

W Polsce koncepcja szkoły promującej zdrowie stale się rozwija i ulega modyfikacjom. Przyjęto, że:

Szkoła

• Jest środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje , ale także żyje – nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
  • Jest elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
  • Jest miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.

Promująca

• Tworząca warunki (fizyczne i społeczne), sprzyjające ochronie i pomnażaniu zdrowia.
  • Umożliwiająca aktywne uczestnictwo społeczności szkolnej w działaniach na rzecz zdrowia.

Zdrowie

• Ma cztery wymiary: fizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy, które powinny być w harmonii.
  • Decyduje o jakości życia ludzi obok wykształcenia i warunków ekonomicznych.

STANDARDY  SZKOŁY  PROMUJĄCEJ  ZDROWIE

Przyjęty model SzPZ stanowił punkt wyjścia do opracowania czterech standardów.

Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
  2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
  3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
  4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

Są to standardy jakości pracy szkoły w zakresie promocji zdrowia. Standardy te spełniają dwie funkcje:

• Wyznaczają główne kierunki pracy (cechy) SzPZ. Opisują one jej model oraz specyfikę wyróżniającą te szkoły od innych, które nie podjęły się tworzenia SzPZ.
  • Stanowią punkt wyjścia do programowania ewaluacji SzPZ, czyli sprawdzania, w jakim stopniu szkoła zbliża się do poziomu, który można by uznać  za „idealny”.

DEFINICJA  SZKOŁY  PROMUJĄCEJ  ZDROWIE

Na podstawie opracowanych standardów przyjęto polską definicję Szkoły Promującej Zdrowie oraz opracowano nowy model takiej szkoły.

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:

• systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  • wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

MODEL SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

ELEMENTY POTRZEBNE DO TWORZENIA SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

1. Poznanie i zrozumienie koncepcji szkoły promującej zdrowie.
  2. Uczestnictwo i zaangażowanie społeczności szkolnej.
  3. Działalność szkolnego koordynatora ds. promocji zdrowia i zespołu promocji zdrowia.
  4. Planowanie działań i ich ewaluacja.
  5. Dążenie do powiązania działań w zakresie promocji zdrowia z podstawowymi celami i zadaniami szkoły.
  6. Współpraca ze społecznością lokalną i innymi szkołami.

OBSZARY, W JAKICH NASZA SZKOŁA BĘDZIE PODEJMOWAĆ DZIAŁANIA

SŁUŻĄCE PROMOCJI SZEROKO POJĘTEGO ZDROWIA

Zdrowie będziemy postrzegać w czterech głównych aspektach, stąd podejmowanym przez szkołę działaniom będą przyświecać różne cele:

I.       ZDROWIE W ASPEKCIE FIZYCZNYM

I.1.      Zdrowe odżywianie

I.2.      Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia przed szkodliwymi czynnikami

I.3.      Aktywność fizyczna

I.4.      Właściwa postawa i higiena ciała

II.      ZDROWIE W ASPEKCIE PSYCHICZNYM

III.     ZDROWIE W ASPEKCIE SPOŁECZNYM

IV.     ZDROWIE W ASPEKCIE DUCHOWYM

IV.1.   Akcje charytatywne

IV.2.   Inne działania na rzecz potrzebujących

Wrzesień 2018r. – rozpoczynamy starania o przystąpienie

do Lubuskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie !!!

• Szkoła Podstawowa im. J. Wybickiego w Bytomiu Odrzańskim, ul. Kościelna 9
    67-115 Bytom Odrzański, ul. Kościelna 9